Kategorisiz

İşletme Maliyeti Nasıl Azaltılır?

İşletme Maliyeti Nasıl Azaltılır?

Ticari faaliyetler sırasında firmanızın daha çok kazanç elde etmesi ve yeni yatırımlar için kâr etmesi oldukça önemlidir. Yapılan ticaret hacminin önemli olması kadar, işletme ve personel giderlerinin de iyi kontrol edilmesi önemlidir. Şirketler maliyetlerini azaltarak kârlarını daima artırmak istemektedirler. Bu yüzden “İşletme maliyeti nasıl azaltılır?” sorusu da her şirketin kafa yorduğu ve kendi seçeneklerini geliştirmeye ve buna yönelik cevaplar aramaya başladığı soruların başında gelir.

İşletme maliyeti, şirketiniz günlük ticari döngüsünü sürdürebilmek için gereken harcamaların tamamına verilen isimdir. Bir şirketin, günlük operasyonlarının gerçekleşmesi için tüm kalemlerin toplamıdır. Yönetim, bakım ve operasyon süreci, çalıştırılan personel vb. her kalem, şirkete gider bütçesi yaratmaktadır. Şirketlerin, tüm gider kalemlerini iyi yönetmesi, bu maliyetlerin ne kadarının gerekli olduğunun tespitine bağlıdır.


Günümüzde teknolojinin ileri boyuta geçmesi ve yaşam şartlarının değişmesi de şirketlerin gider kalemlerinin iyi bir biçimde hesaplanmasını gerekmektedir. Hem daha sağlıklı ve düzgün çalışma koşulları sağlanmalı, bir taraftan da bu şartlar oluşturulurken harcamalara dikkat edilmelidir. Enflasyonun yüksek olması, günden güne şirket giderlerini artırmaktadır. Bu yüzden gelir- gider hesabının iyi bir şekilde yapılması, neden- sonuç ilişkilerinin iyi bir biçimde kurulması gerekmektedir. Gerekli ve vazgeçilmez olanları gereksiz harcamalardan ayırmak oldukça önemlidir. Şirket giderleri önemliden önemsize doğru sıralanmalıdır.


Her şirketin önem verdiği konular farklı olsa da her şirket için benzer gider kalemleri mevcuttur ve bu gider kalemlerini akıllıca yönetmek, işletme maliyetlerinizin azalmasında etkili olacaktır.


İşletme Maliyetleri Nelerdir?


İşletme giderleri, bir şirketin olmazsa olmazlarının hesap edilerek yapılan tüm harcamalarıdır. Personel giderinden ofisinizin bulunduğu gayrimenkulün faturalarından, ödediğiniz vergilerden tutun da bankalardaki ödemelerinizdeki faiz tutarınıza kadar her şey bu giderlere dâhil edilir. Yalnızca, satılan malların maliyetleri veya sermaye harcamaları (üretim malzemeleri, binalar vs) işletme maliyeti giderlerinden sayılmamaktadır.


– Şirketinizin kira giderleri
– Ofis malzemeleri
– Bina bakım ve onarım masrafları
– Elektrik, su, doğal gaz vb. fatura giderleriniz
– Asıl faaliyet giderleri
– Personele ait giderler (sigorta, vergi, maaş vb)
– Yemek giderleri
– İş yeri sigortaları
– Ulaşım masrafları
– Mesleki giderler
– Vergiler
– Tanıtım, reklam ve sosyal medya giderleri
– Promosyon giderleri
– İkram vb. giderler
– Seyahat harcamaları
– Giyim harcamaları
– Hukuk vb. konularda alınan danışmanlık giderleri


Üretime bağlı olmayan mal ve hizmet tüketimine dair her harcama bu gider tablosunda yer alabilir.

İşletmenin Gelirini Ne Düşürür?


Şirketler her zaman az maaliyetle çok büyük kâr elde etmeyi amaçlarlar. Ancak kimi zaman işler beklediğiniz gibi gitmez. Üretilen ürünlerdeki sıkıntılar, pazarlama stratejisi hataları, doğru planlama yapamamaktan dolayı artan işletme giderleri, dış kaynak yaratamama vb. sorunlar işletme gelirlerini düşürmektedir. İşletme gelirlerinin düşmesindeki esas noktalardan birisi de işletme maliyetlerinin sürekli olarak artmasıdır.

Maliyet Azaltma Metodu Nedir?


Şirket büyütmede yahut içinde bulunulan krizlerde maliyet azaltma oldukça önemli bir faktördür. Hele ki firmalar arası rekabette maliyet giderlerinizi düşürmek size yeni yatırımlar için bütçe yaratacağından avantajlı konuma geçmenizi sağlar. Şirketinizin stratejik iş planları ile bütçeniz arasında güçlü bir bağ bulunmaktadır. İşletme maliyetinizi azaltarak bütçenizi rahatlatmanız şirketinizin stratejik planlarında daha icesur hamleler yapmasını sağlayacaktır. Peki işletme maliyeti nasıl azaltılır, maliyet azaltma metodu nedir?


• Teknolojiyi Takip Etmek ve Doğru Kullanmak


Şirketinizin ilgilendiği sektördeki teknolojik gelişmeleri takip etmek teknolojinin getirilme ve kurulma aşamasında gider gibi görünse de zaman içerisinde birçok gider kalemini yok edecek ( personel, üretim hızı, kalite vb.) ve işletme maliyetinizi azaltmada etkisini kısa bir sürede hissettirecektir.


• Evden Çalışma Süreçleri


Özellikle son dönem evden çalışma oldukça revaçtadır. Personellerinizim uzaktan çalışma sistemine ayak uydurması işletme maliyetlerini oldukça düşürecektir. Yemek, yol, elektrik ve doğal gaz gibi enerjide sağlanacak tasarruf, şirketinize pozitif olarak yansıyacaktır. Evin, çalışana sağladığı motivasyon da personelinizin daha verimli olmasını sağlayacak ve şirketinizin potansiyelinin günden güne artmasında etkili olacaktır.


• Danışmanlık Hizmetleri


Danışmanlık hizmetleri şirketlere ilk başta bir gider kalemi olarak yansısa da süreç sonunda işletme maaliyetlerin azaltılmasında oldukça etkili olmaktadır. Yeni yatırımlara olanak sağlar ve bilmediğiniz süreçleri olabilecek en az kayıpla atlatırsınız.


• Dış Kaynakları Kullanarak İş Çözümü


Atılım yapacağınız faaliyetlerde eleman çalıştırmak yerine dışardan destek alabileceğiniz iş güçleri bulmanız personel giderlerinizi azaltır ve işletme maliyetinizi düşürmenizi sağlar.


• Piyasa Araştırması ve İhale Sistemi


Sürekli faaliyetlerinizde dış kaynak yetkilinizin hazırlayacağı maliyet tablolarından, alacağınız malzeme ve ürünlerin büyük kalemli olanlarını ihale sistemiyle almanız maliyet düşürmenizde oldukça etkili olacaktır.


• Dijital Dönüşüm


Teknolojinin günden güne ilerlemesi hayatın her alanında yenilikler ve çalışma koşulları getirdi. Dijital çağa ayak uydurmak firmaların maaliyet düşürmelerinde oldukça etkili. Reklam kaynaklarını sosyal medyada doğru yönetmekten tutun da sanal ofis ve toplantı hizmetlerine kadar birçok noktada bütçenizi ayarlayabilirsiniz.


• Harcamaların Takibi


Zaman içerisinde harcamalar dallanıp budaklanmakta ve küçük kalemler zaman içerisinde fark edilmeden büyük giderlere dönüşmektedir. Ayrıntılı bir listeleme yaparak harcamalarınızı gözden geçirin ve gereksiz harcamaların önüne geçin. Özellikle zamanında satın aldığınız ama artık kullanmadığınız hizmetleri iptal etmeniz işletmenizde maliyet azaltmada etkili olacaktır.


• Kargolama İşlemleri ve Araç Takip Sistemi


İşletmenizin kargo anlaşmalarını uzun vadeli ve sözleşmeyle güvence altına alarak yapmanız fiyat dalgalanmalarındaki etkilenmeye karşı sizi koruyacaktır. Yine şirket araçlarına taktıracağınız takip sistemleri araçların gereksiz kullanımını önleyecek ve maliyet azaltmada yardımcı olacaktır.


Satın Alma Maliyetleri Nasıl Düşürülür?


Şirketlerin en önemli giderlerinden birisi de satın alma maliyetleridir. Satın alma maliyetlerini düşürmek için aşağıdaki stratejilerimizi izleyebilirsiniz.


– İhtiyaç dışı ürünlere harcama yapmayın, üretim yapacağınız alanlara yönelin.
– Farklı tedarikçilerden teklifler alarak ihale üzerinden malzeme alımı yapın.
– Sezonluk satın almalara dikkat edin ve malzeme fiyatlarının düştüğünü görür görmez stok yapın.
– Kampanyaların takibini sıkı bir şekilde gerçekleştirin.

Önceki yazımızı https://www.taxationistanbul.com/yurt-disinda-yasayarak-turkiyede-sirket-kurmak/ linkinden inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.