Kategorisiz

E-İmza Nedir? Nasıl Alınır?

E-imza Nedir? Nasıl Alınır?

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan haliyle elektronik imza; elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan veya başka bir elektronik veriye eklenen ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veri olarak tanımlanır.

Sizler de e-imza nedir hakkında bilgi almak istiyorsanız, uzun yıllardan beri süre gelen deneyimimiz ile kuruluşunuzda Taxation İstanbul’dan danışmanlık alabilirsiniz. Bu yazımızda aklınıza takılan e-imza nedir sorularına, cevapları ile birlikte; partneriniz olduğumuz takdirde sizlere hangi hizmetlerimiz ile bu süreçte nasıl katkı sağladığımızdan bahsedeceğiz. Günümüzde her şey dijitalleşme yoluna giderken e-imza gerekliliği ortaya çıkmıştır. E-imza nedir?

Birçok kişinin sorduğu sorulardandır. E-İmza yani elektronik imza, resmi işlemler için uyguladığınız her türlü süreçte ıslak imzanın yerine geçen bir dijital sistemli uygulamadır. Islak imzanın belirli bir şekli vardır ama E-imza belirli bir şekle sahip değildir. Hukuki nitelikleri bakımından da ıslak imza ile aynı özelliklere ve işlevlere sahiptir. Farklı harfler, karakterler, ya da sembollerden oluşan e-imza, bu bağlamda ıslak imzadan farklıdır. E-imza imzalayan kişi tarafın kimliğini doğrulamak amacıyla başka bir elektronik veriye, belgeye eklenerek kullanılır.

Elektronik İmza Özellikleri

Kimlik doğrulama

Kimlik doğrulama işlemini kabataslak olarak bir el sıkışma (hand-shake) işlemine benzetebiliriz. Bu, bir kişinin veya ev sahibi firma, sunucu müşteri kimliğinin onaylanmasıdır. Belgeyi veya bilgiyi imzalayanın yetkinliğini, işleme kimlerin katıldığını, bir başkası tarafından bilginin değiştirilmediğini garanti eder. Beyan edilen kimliğin doğruluğunu onaylayarak bir sisteme giriş yapmak isteyen kullanıcının doğru kimliğini belirler.

Veri bütünlüğü

Elektronik imza, bilginin doğruluğunu doğru bilgi olduğunu onaylar. Okunan metnin yanlışlıkla ya da kasten değiştirilmediğini ispat eder. Teknik açıdan bakılacak olursa elektronik imza, imzalanmış doküman bir özet değeri içerir. Metin içeriğinde yapılacak herhangi bir değişiklik özet değerini de değiştireceği için imzanın geçerliliğini sona erdirecektir.

İnkâr edememe

Elektronik imzanın sağladığı bir diğer fayda ise, imzalayan tarafa (e-postanın yazarı) kimliğini kanıtlama şansı vermesidir.İnkâr edememe, size daha sonra o işleme kimlerin katıldığını kanıtlama imkânı sunar. Gönderim sırasında, ne alıcı mesajı almadığını iddaa edebilir ne de bilgiyi imzalayan gönderici mesajı gönderdiğini inkâr edebilir. Yazılı bir belgedeki imzanın bağlayıcılığına benzer olarak bilginin inkârının yapılamaması basit anlamda inkar edememe demektir.

Islak imza ve e-imza hukuki nitelikleri bakımından aynı olmakla birlikte bazı alanlarda birtakım istisnaları bulunuyor. Bu istisnalar evlenme, İntikal, veraset, üçüncü tarafın şahitliğini gerektiren emlak alım satım işlemlerini yapmak için ıslak imza gerekiyor.

E-İmza Nasıl Alınır?

E-imza nedir sorularından sonra elektronik imza nasıl alınır soruları gelmektedir. Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanmış olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar ile sunulur.

Bu hizmet sağlayıcı firmaların listesine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun resmî web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Kart sürücü yazılımını cihazınıza kurduktan sonra elektronik imzanız aktif hale gelecektir. Kuracağınız bu yazılımı, e-imzayı edindiğiniz firmanın web sitesi ve size elektronik imzanın yanında sunulan medya veya üzerinden kurabilirsiniz.

Peki, e-imza nasıl kullanılır? Bilgisayarınızda e-imza kurulum işlemini yaptıktan sonra hesabınıza giriş yaparak sertifikanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Aklınızda E-imza nedir, nasıl alınır gibi sorular varsa Taxation İstanbul olarak size bu süreçte de destek sağlamaktayız.

E-İmza Başvuru Sürecinde Gereken Belgeler Nelerdir?

E-imza nedir diye araştırıldığında kişilerin karşısına iki çeşit imza çeşidi çıkmaktadır.

Bireysel e-imza ve kurumsal e-imza olmak üzere elektronik imzanın iki çeşidi vardır. Bu iki imza için başvuru sırasında talep edilen belgeler farklıdır. Şimdi elektronik imza başvurusu için hangi belgeler gerekli onlardan bahsedelim.

Bireysel e-imza için gereken belgeler;

Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile birlikte başvuruyu yapan kişinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportu gibi fotoğrafının bulunduğu geçerli bir resmi kimlik belgesinin aslı ve başvuru formu gereklidir.

Kurumsal e-İmza için gereken belgeler:

İmza sirkülerine ait fotokopi, Ticaret Sicil Memurluklarından alınacak son 6 aya ait faaliyet belgesinin aslı, başvuruyu yapan kişinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportu gibi fotoğrafının da bulunduğu geçerli bir resmi kimlik belgesinin aslı ve nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile başvuru formu gereklidir.

E-İmzanın Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

E-imza nedir ve nasıl alınır hakkında bilgi verdik. E-imzanın kullanıldığı yerlerden genel olarak bahsedecek olursak kamuda ve ticari sözleşmelerde kullanılır. Elektronik imzanın kullanıldığı alanları şu şekilde belirtebiliriz.

 • Sosyal güvenlik uygulamaları,
 • Kurumlar arası iletişim,
 • Vergi ödemeleri,
 • İnternet bankacılığı,
 • E-Okul işlemleri,
 • E-Sözleşmeler,
 • Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi (KEP),
 • MERNİS işlemleri,
 • MERSİS kapsamında ticari sicil işlemler,
 • E-Sipariş uygulamaları,
 • Elektronik oy verme işlemi,
 • E-Devlet ve E-Nabız uygulamalarına giriş,
 • ÖSS, LES, KPSS, pasaport başvuruları.

E-İmza Kullanmanın Sağladığı Faydalar

Herşeyin dijital dönüşüm yoluna gittiği bu dönemde elektronik uygulamalar kullanıcılara büyük avantajlar sağlar. Teknolojinin ve dijital dönüşümün bu kadar hayatın merkezinde olduğu bu süreçte elektronik imza uygulaması kullanıcıya pek çok fayda sağlamıştır. Bu faydaları şu şekilde özetleyebiliriz.

Çevre dostudur. Kağıt mürekkep masraflarını en aza indirmemizi sağlar.

Zaman kavramının çok çok önemli olduğu bu zamanda özel sektör ya da kamu sektörü oluşu fark etmeksizin e-imza yoluyla yapacağınız işlemlerde zamandan büyük tasarruf sağlarsınız.

Sadece internet erişimi olan bir cihaza sahip olarak tüm işlerinizi yapabilirsiniz. Yani mekan ya da zaman sınırlaması olmadan resmi işlemlerinizi uzaktan tamamlayabilir ve elektronik imza ile önemli belgeleri imzalayabilirsiniz? E-imza nedir? Ve Sağladığı faydaları öğrendikten sonra mevcut imzanız var ise onu nasıl yenileceğinizden bahsedeceğiz.

E-İmza Nasıl Yenilenir?

Elektronik imzanın belirli bir kullanım süresi vardır kullanım süresi dolduğunda e-imzanızı yenilemeniz gerekir. Elektronik imza yenileme işleminde şu şekilde yapabilirsiniz. E-imzanızı revize etme işlemine sertifika süresi bitmeden üç ay önce başlatabilirsiniz. Kamu Sertifikasyon Merkezi (Kamu SM) yenileme süreciniz ile ilgili sizi mail üzerinden bilgilendirecektir. Bu sürenin dolduğuna dair mail aldığınızda yenileme talebi ile e-İmza başvurunuzu yenileyebilirsiniz.

Talep oluşturduktan sonra Kamu SM sertifikanızla ilgili bir başvuru mail ve parolasını adresinize gönderir. Buradaki bilgilerle birlikte başvuru formuna erişerek formu doldurabilirsiniz. Bu şekilde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yeni elektronik imza sertifikanız bir önceki sertifikanın süresinin bitimine iki ay kala üretilir. Ancak mevcut sertifikanızın süresi dolmadan yeni sertifikayı kullanamazsınız.

Taxation İstanbul olarak elektronik imza yenileme sürecinde size destek sağlayabiliriz.

E-imza nedir sorusunun ardından en çok merak edilen konulardan biride E-imza fiyatları oluyor.

 E-imza Fiyatları

Elektronik İmza başvuru fiyatları (tüm vergiler dâhil):

1 Yıllık e-İmza 249,00 TL

2 Yıllık e-İmza 339,00 TL

3 Yıllık e-İmza 429,00 TL

Günümüzde her şeyin elektronik ortamda yapıldığı bu dönümde Taxation İstanbul şirketi olarak bu yazımızda sizlere e-imza nedir, elektronik imza özellikleri nelerdir, elektronik imzanın kullanıldığı alanlar ve sağladığı yararlar nelerdir, elektronik imza nasıl yenilenir, elektronik imza fiyatları nelerdir bu başlıklardan size bahsettik. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Önceki yazımıza https://www.taxationistanbul.com/is-kurmak-hangi-sirket-turunu-secmeliyim/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.