Kategorisiz

Türkiye’de Şirket Kurma Maliyetleri

Türkiye'de Şirket Kurma Maliyetleri

Aklınız da güzel bir iş fikri var fakat her girişimci ruha sahip insan gibi en fazla merak ettiğiniz konulardan birisi de Türkiye’de şirket kurma maliyetleri başlığı altında; kuruluş giderleri, her ay veya dönemsel olarak oluşacak masraflar ve kayıt sürecindeki toplam ödenecek maliyetler mi?

Aslında Türkiye’de şirket kurma maliyetleri konusunu kuruluş için ve kuruluş sonrası maliyetleri olarak ikiye ayırarak düşünmeniz gerekmektedir.

Sizler de Türkiye’de şirket kurmak istiyorsanız tüm hukuksal ve muhasebe süreçlerinde, 1992 yılından bu yana gelen deneyimimiz ile kuruluşunuzda Taxation İstanbul’dan finansal danışmanlık alabilirsiniz.

Bu yazımızda aklınıza takılan Türkiye’de şirket kurma maliyetlerinin cevapları ile birlikte; partneriniz olduğumuz taktirde sizlere hangi hizmetlerimiz ile bu süreçte nasıl katkı sağladığımızdan bahsedeceğiz.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

Türkiye’de şirket kurma maliyetleri arasında en kolay ve düşük maliyetle açabileceğiniz şirket türü şahıs şirketidir. 2022 yılı baz alındığı taktirde şirketinizi kurmak için ödemeniz gereken maliyet kalemleri sırası ile; şirket kurulum bedeli (600₺), noterden vekalet (900₺), e-ticaret platformlarında mağaza açmak istiyorsanız noterden imza beyannamesidir (147₺).

Şirket kurulum sürecinizin ardından ticari faaliyetlerinize de başlayabilmeniz için tek seferlik ödemeniz gereken maliyetler ise; kaşe (50₺), Sanal ofis tercih etmiyorsanız eğer aylık kira sözleşme bedelinizin %20 oranındaki stopaj ve gereği var ise meslek odası kaydınız (440₺-650₺).

Şahıs şirketleri de tüzel kişiliğe sahip olmaları sebebi ile belli zaman dilimlerinde bazı vergileri ödemek zorundadırlar. Bunlar;

 • Gelir Vergisi: Her sene bir önceki yıla ait karınızın vergisini mart ayında ödemeniz gerekmektedir. Gelir vergisinin oranı %15-%40 oranında değişiklik göstermektedir. 29 yaşını doldurmamış ve ilk kez şirket açmış iseniz ilk 75.000₺’lik geliriniz için vergi ödemezsiniz.
 • Damga Vergisi: 2022 yılı için her ay iş yapmasanız dahi 87,30₺ KDV Beyannamesi olan damga vergisini ödemelisiniz. Ayrıca üç ayda bir Geçici Vergi Beyannamesi için ödemeniz gereken damga vergisi ise 136₺’dir. Yılda bir defaya mahsus olmak üzere de Gelir Vergisi Beyannamesi için de 133₺ damga vergisi ödenmelidir. Toplam da 2.268₺yıl içerisinde ödemeniz gereken Damga Verisi maliyeti bulunmaktadır.
 • Katma Değer Vergisi: Ticari olarak yaptığınız her alış ve satış işlemleriniz için işin türüne göre hesaplanan KDV hesabını fatura da belirtmeniz gerekmektedir.
 • Muhtasar Beyannamesi: Sanal ofis tercih etmiyor iseniz Stopaj kesintinize ek olarak her üç ayda bir 87,30₺ tutarında Muhtasar Beyannamesi Damga Vergisi ödemeniz gerekmektedir.

Taxation İstanbul olarak şirket türünüz ne olursa olsun tüm mali işlemlerinizi ve vergi takibinizi yaparak düzenli olarak ödemelerini gerçekleştiriyoruz.

Limited Şirket Kurma Maliyeti

Türkiye’de şirket kurma maliyetleri arasında limited şirket kurma maliyeti, şahıs şirket kurma maliyetine göre biraz daha fazla değişkene bağlı olmaktadır. Şirketi kurarken başlıca masraflar; noter ücretleri, ticaret odası tescil ve ilan ücretleri, kuruluş hizmet ve vergi dairesi kayıt masraflarıdır.

Sizler için bir örnek ile bu maliyet kalemlerini kısaca özetlemek istersek; limited şirket kurmak için şirket sermayesi minimum 10.000₺, noter ücretleri (bir müdür ve kurucudan oluşan bir şirket için) minimum 410₺, faaliyet gösterdiği ticari alana bağlı olarak değişecek olan ticaret odası masrafları(ticaret odası kaydı, tescil, muhasebe defteri, ilan, faaliyet belgesi) 1220₺, vergi dairesi masrafları (aylık 1500₺’lik bir kira ödendiğini varsayarsak) 45₺, İsmmmo 2022 yılı için belirlenen mali müşavir şirket kuruluş hizmet beledi asgari ücreti ise 985₺’dir.

Belirtilen tüm rakamlar 2022 yılı baz alındığında hesaplanan asgari ücretler olmakla birlikte şirketinizin ticari faaliyetine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda bu ücretler bulunduğunuz bölgeye göre de farklı olacaktır.

Türkiye’de şirket kurma maliyetleri ile birlikte limited şirket için kuruluş sonrası şirket gider kalemleri ise; KDV ödemeleri(aylık), bütün çalışanlarınız için sigorta primleri, 4B Sosyal Güvenlik Kurumu primi (müdürler için aylık ödenir), stopaj vergisi (üç ayda bir), geçici vergi ödemeleri (üç ayda bir), yıllık kurum vergisi (yılda bir), meslek odası üye aidatları (yılda bir), belediye vergileri, defter tasdik ücretleri (yılda bir) ve çalışan sayınıza bağlı olarak artma gösterecek olan mali müşavirlik ücretleri(aylık).

 • KDV Beyannamesinin Damga Vergisi: Aylık satış faturalarınızda hesaplanan tutara göre belli olur. Satış olmaması durumunda 87,30₺ ödenmektedir.
 • Sigorta Primleri Ödemeleri: Her ay ödemeniz gereken sigorta primini çalıştırdığınız tüm personellerin her biri için ayrı olmakla birlikte net ücretinin %41-%44’ü olarak hesaplayabilirsiniz.
 • 4B SGK Prim Ödemesi: 2022 yılı için 1.476,18₺’dir.
 • Stopaj Ödemesi ve Muhtasar Beyannamesinin Vergisi: 103,50₺ olan damga vergisi şirketinizde bir işçi çalıştırmıyorsanız üç ayda bir, çalıştırıyorsanız her ay ödenmesi gerekmektedir.
 • Geçici Vergi Beyannamesinin Damga Vergisi: Üç ayda bir ödenmesi gerekmekte olup 102₺ ücreti bulunmaktadır. Şirketin kar etme durumuna bağlı olarak ise net kar üzerinden üç ayda bir ödenmesi gereken kurumlar vergisi de vardır.
 • Defter Tasdik Ücretleri: İlk kuruluş yılınız hariç her yıl ödemeniz gereken defter tasdik ücreti 2000₺ civarındadır.
 • Şirketinizin kayıtlı olduğu ticaret ve sanayi odası gibi kuruluşların yıllık üyelik aidatları.
 • Belediye Vergileri: İşyerlerinin büyüklüğü, özellikleri ve konumu gibi değişkenlere bağlı olarak hesaplanan belediye vergileri her yıl ödenmektedir.
 • Mali Müşavirlik Hizmet Ücretleri: Şirketinizin değişkenlerine göre bu ücret farklılık göstermektedir. Bu değişkenler: şirket faaliyet hacmi, personel sayısı, şube sayısı, aylık satış faturasının miktarı, ithalat ve ihracat yapması.

Taxation İstanbul’un şirket kurma başlığı altında olan hizmetlerinden birisi de tüm bu süreçleri sizin adınıza gerçekleştirmek için planlayıp organize etmektir. Türkiye’de şirket kurma maliyetleri araştırmasını yapmanıza gerek kalmadan istediğiniz şirket türünü açmak için tüm işlemleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Anonim Şirket Kurma Maliyeti

Tek ortaklı bir anonim şirketinin Türkiye’de şirket kurma maliyetleri başlığı altında gider kalemlerini hesaplamak istersek;

 • Noter Masrafı: Noterden notere değişkenlik gösterecek olması ile birlikte imza sirküleri ve kuruluş vekaleti için yaklaşık olarak 600₺ civarındadır.
 • Kira Damga Vergisi: Sanal ofis ortamında faaliyet gerçekleştirilmeyecek ise kira sözleşmenizin kefili olup olmamasına göre de bu ücret değişkenlik göstermektedir. 1000₺ ile kiralamış olduğunuz bir yer için yaklaşık 120₺ kira damga vergisi ödenmesi gerekmektedir.
 • Ticaret Odası Masrafları: Yaklaşık 2000₺’dir. Esas sözleşmenizdeki kelime sayınıza bağlı olarak ticaret odası masraflarınız değişkenlik gösterecektir.
 • Sermaye Blokajı: Minimum 50.000₺ olması gereken sermaye blokajının dörtte biri kuruluş aşamasında bankaya yatırılması zorunludur.

Tüm maliyetler hesaplandığı zaman sermaye blokajı ile birlikte 2022 yılı için kira ve demirbaş giderleri hariç yaklaşık 17.000₺ anonim şirket kurma maliyeti bulunmaktadır.

Şirket kurulumu sonrasında hiçbir faaliyet göstermemeniz durumunda her ay ödemeniz gereken asgari giderlerinizi limited şirketi ile aynı görebilirsiniz.

Tek ortak ve tek temsilci için hesaplanan bu maliyet kalemleri fazladan her bir ortak için ve ortağın uyruk ve temsilciliğine göre değişkenlik gösterecektir. Kurmak istediğiniz anonim şirketi için Taxation İstanbul’dan hizmet alarak Türkiye’de şirket kurma maliyetleri hakkında tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Şirket kurma hizmetimiz ile birlikte bir danışmanlık hizmetinden ziyade kendi bünyenizde bir çalışan ile çalıştığınızı hisseder, ekibinizi her dair geliştirmeyi ve doğru raporlama sistemimiz ile katkımızı her zaman fark edebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.taxationistanbul.com/sirket-kurmak-hakkinda-her-sey/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.